Franquette Ceviz Fidanı
Franquette Cevizi eski bir Fransız çeşididir. Çeşidin yan tomurcuklarda düşük oranda meyve vermesi, iri ağaçlı olması ve nispeten düşük verimli olması nedeniyle bu çeşit son yıllarda sınırlı olarak dikilmektedir. Franquette Ceviz çeşidi ilkbahar geç donlarının yaygın olarak gözlendiği ve yağmurların sık rastlandığı yerlerde kullanılır Chandler ve Hartley için tozlayıcı çeşit olarak seçilmiştir. Küçük meyveli olup iç ağırlığı 5.3 gr, iç oranı %46-47, iç rengi ise genellikle çok iyidir. Scharsch-Franquette ağaçları dikine, çok kuvvetli gelişir.

Aşılı Ceviz Fidanı Ne Demektir-Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı ceviz fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni ceviz çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan ceviz çekirdeklerinden bahardafilizlenen bitki delice , yabani veya harap bir ceviz fidanıdır.Çöğür olarak adlandırılan bu yabani ceviz fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi ceviz çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı ceviz fidanıdır.

Ceviz Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılananaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Ceviz fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani ceviz anacıdır.

Aşılı Ceviz Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı ceviz fidanlarında kullanılan anaç yabani ceviz anaçlı ceviz fidanlarıdır.

Bodur Ceviz Fidanı Nedir?Bodur Ceviz Fidanı Varmıdır?

Bodur ceviz fidanı diye bir kavram yoktur.Böyle bir kavramın olabilmesi için ceviz fidanı üretiminde kullanılan klon anaç olması gerekir.Halk arasında aşılı cevizler erken verime oturduğudan bodur ceviz olarak nitelendirilmiştir.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Ceviz Fidanı Ne Demektir?

Açık kök ceviz fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen ceviz fidanı demektir.

Aşılı Açık Kök Ceviz Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı açık kök ceviz fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Üretilen Açık Kök Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir ceviz fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen açık kök ceviz fidanı çeşitlerinden bazıları , şebin cevizi, Bilecik cevizi, Maraş 18 cevizi,Yalova cevizi çeşitleri, kaplan 86 cevizi, yavuz cevizi, chandler cevizi, franqueta cevizi, fernor cevizi, pedro cevizi, fernette cevizi, ceviz çeşitleridir.

Açık Kök Ceviz Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök ceviz fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen ceviz fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa fidanları bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Ceviz Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök ceviz fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.Ceviz fidanların süngerimsi dokuya sahip olduğundan dolayı tepe noktası budanan fidanın mutlaka aşı macunu ile kapatılması gerekir.

Aşılı Açık Kök Yabani Ceviz Anaçlı Ceviz Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yabani ceviz anaçlı ceviz fidanlarını fidanlar arası 8 metre , sıralar arası 8 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bu dikim mesafesinde 2 şer veya 1 er metre artırma yapabilirsiniz.

Tozlayıcı Ceviz Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı ceviz fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan cevizdaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan ceviz fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan ceviz çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin şebin ceviz fidanının tozlayıcısı Bilecik cevizkullanılabilmektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Dikilen Ceviz Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani ceviz anaçlı bir ceviz fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 7.yıldan sonra olmaktadır..Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Ceviz Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü ceviz fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök ceviz fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök ceviz fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Ceviz Fidanlarının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan ceviz fidanlarının yaşı 2 dir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ceviz Fidanı-AğacıYetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ceviz Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %85 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Cevizin İklim ve Toprak İstekleri

Ceviz ağacının en önemli niteliklerinden birisi, değişik toprak ve iklimlere kolayca uyum sağlamasıdır. Ceviz ağacının yetiştirilmesi uzun zamana bağlı olmakla beraber, 400-1800 saat soğuklama ihtiyacıyla dünya üzerinde en çok yayılan meyve türlerinden birisidir. Ceviz deniz seviyesinden 1700 m. yükseklikteki alanlara kadar yayılış gösterir. Mutedil iklim meyve türlerinden olan ceviz, hem yüksek ve hem de düşük sıcaklığa karşı hassastır.

Aşırı yaz sıcaklarında yeşil kabukta, yapraklarda yanmalar ve meyvelerde büzülmeler olmaktadır. Bu zararlanma -36 °C'de başlamakta, -43 °C'de çok şiddetlenmektedir. Geç sonbahara kadar gelişmesi devam eden genç ceviz ağaçlarının uç sürgünleri iyice olgunlaşmamış ise -10 °C'de zarar görmektedir. Sonbaharın erken donlarında -9 °C ile -12 °C'de odunlaşmamış sürgünler zararlanır. Geç ilkbahar donları; tomurcukların kabarma zamanında daha fazla zarar yapar. Tomurcuklar kapalı olduğu dönemde -3°C'ye, tam çiçeklenme döneminde -1°C’ye kadar dayanabilir. Çiçek döneminde soğuktan zararlanma daha sık görülür.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Toprak İsteği

Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici olmamakla beraber, taban suyu seviyesi 2.5-3.0 metreden yukarı olmayan, fazla su tutmayan, gevşek, süzek alüvyonlu topraklarda daha iyi gelişir. Su tutan killi topraklarda ve durgun sulu yerlerde gelişemez. Ceviz ağacının gelişmesi ilkbahardan başlayarak meyvenin olgunlaşıp yere düşeceği zamana kadar devam eder. Ceviz kökleri kazık köklü olup, derine uzadıklarından alt kısımları rutubetli olan, derin ve yumuşak topraklar yetiştiricilik için daha uygundur.

Fazla oranda kireç ihtiva etmeyen ve su tutmayan, nemliliğini muhafaza eden derin topraklarda iyi gelişir. Verimli topraklarda veya gübreleme, sulama gibi kültürel tedbirlerle verimliliği arttırılan topraklara dikildiğinde, cevizlerde gelişmenin hızlandığı ve meyve veriminin arttığı görülür.

Ceviz ağaçları her ne kadar yazları bol güneşli, kışları ılıman geçen, soğuk rüzgarlardan korunmuş vadilere daha çok uyum sağlamışsa da, soğuklama ihtiyacı, uyanma ve kış dinlenme periyotları dikkate alınarak bahçe kurulduğunda, kışı sert geçen yerlerde de yetiştiği görülmektedir.

Yer seçimi bakımından ceviz tarımını sınırlayan en önemli faktörlerden birisi, taban suyu seviyesi ve suyun kalitesidir. Fazla nem ve durgun sular kökler için gerekli oksijenin alınmasını engeller, bu nedenle kök gelişimi yavaşlar ve ağacın gelişmesi durur.

Yaprak damar araları açık yeşil, damarlar ise kahverengi bir renk alır, sürgün uçlarında kurumalar görülür. Yüksek taban suyu seviyesi drenaj kanalları açılarak düşürülmediği durumda da birkaç yıl içinde ağaç tamamen kurur. Bu bahçelerde fidanlar gelişme çağında iken hiçbir gelişme noksanlığı ve belirti göstermemesine karşılık, 5-7 yaşlarındaki fidanlar 5-6 m boy aldığında, cevizlerin gelişme düzeni bozulur ve bahçede taban suyunun daha yüksek olduğu yerlerden başlamak üzere, ağaçlar kurumaya başlarlar. Ceviz, toprak tuzuna dayanım yönünden orta derecedeki meyveler sınıfına girmektedir. Toprak ve suyun tuzluluğu ceviz yetiştiriciliği açısından önemlidir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Budama

Ceviz için en uygun terbiye sistemi ‘Değiştirilmiş doruk dallı’ (Modifiye lider) sistemdir. İlk 2-3 yıl terbiye sisteminin oluşturulması tamamlanmalıdır.

- İleriki yıllarda verim budaması büyük önem taşır. Cevizde kalın dal kesiminden kaçınmak gerekmektedir. Ancak ağaç üzerindeki 0.5-3 cm kalınlığındaki dallardan çıkarma işlemi yapılmalıdır.

- Yine gelişme döneminde bitkiler üzerindeki ince dallardan alınabilir. Buda kışın bitki üzerinden aşırı dal çıkarımının önüne geçer. Kalın dal çıkarılması gerekiyorsa mutlaka aşı macunu ile kesik yüzey kapatılmalıdır. Budama sonucunda oluşan artıklar mutlaka toplayıp uzaklaştırmalıdır.

Uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü dişi çiçekler yıllık sürgünlerin ucunda teşekkül etmektedir. Budama da;yan dallarda meyve veren çeşitlerde derin olmamak üzere uç alımı yapılabilir. Yan dallarda meyve verme eğilimi az olan çeşitlerde uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Sulama

- Ceviz kurağa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen sulama ile verim artmaktadır. Su ağacın gelişmesine, iç oluşumuna iyi olmasına meyve gözü teşekkülüne olumlu etkide bulunur.

- Sulama imkanı mevcutsa salma sulama , damlama sulama gibi sulama teknikleri kullanılabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, cazibe (salma) sulamalardan sonra bahçede oluşacak olan kaymak tabakasının kırılmasıdır.Ayrıca sulama suyunun bitkinin kök boğazına değdirilmemesine dikkat etmek gerekir. Ekolojilere göre değişmekle birlikte yıllık su ihtiyacı 1300-1500 mm.’dir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Hasat

Bölgeler ve çeşitlere göre hasat zamanı Eylül başı ile Ekim ortalarına kadar devam eder.Hasat tarihini belirlemede en önemli kriter Perikap’ ın çatlayıp kuruması (1/3) ve meyve kabuklu halde iken Higrometre ile takribi %15 nem ihtiva ettiğinde hasat işlemi gerçekleştirilmelidir.Hasat edilen meyveler kabuklu olarak gölgede kurutulmalıdır. Hasat esnasında ağaç üzerinde yara dokusu açılmamalıdır. Ağaç dibine dökülen meyveler bir an evvel yeşil dış kabuklarından ayrılıp Kurulmaya bırakılmalıdır.