Fernor Ceviz Fidanı
Fernor Cevizi Çeşidi ve Özellikleri

Fernor cevizi Franquette x Lara ® melezidir. Fransa’da son yıllarda kurulan ceviz bahçelerinin önemli bir kısmı Fernor ceviz çeşidi ile kurulmaktadır. Lateral( yan ) dallarda meyve veren çeşit, geç yapraklanıp (Franquette çeşidinden 2-3 gün önce) erken dönemde meyveye yatmaktadır. Fernor cevizinin kabuklu meyve ağırlığı, 10-12 g, iç ağırlığı 4.5-5.4 g, iç oranı % 42-47 arasında olup iç kalitesi çok iyidir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Ne Demektir?

Tüplü aşılı ceviz fidanı ,kökleri plastik torbada veya saksı içerisinde ve aşılanmış olan yılın 12 ayı dikilebilen ceviz fidanı demektir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü ceviz fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni ceviz çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı ceviz fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı ceviz fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplüfidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı ceviz fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Tüplü ceviz fidanı üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidandır.Tüplü ceviz fidanı üretiminde kullanılan çöğürler yabani ceviz çöğürleridir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan tüplü klasik anaçlı aşılı ceviz fidanlarında kullanılan anaç yabani ceviz anaçlı ceviz fidanlarıdır.

Tüplü Aşılı Bodur Ceviz Fidanı Nedir?Tüplü Aşılı Bodur Ceviz Fidanı Varmıdır?

Tüplü Aşılı Bodur ceviz fidanı diye bir kavram yoktur.Böyle bir kavramın olabilmesi için ceviz fidanı üretiminde kullanılan klon anaç olması gerekir.Halk arasında aşılı cevizler erken verime oturduktan bodur ceviz olarak nitelendirilmiştir.

Aşılı Tüplü Aşılı Ceviz Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı tüplü ceviz fidanları, fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı ceviz fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen aşılı tüplü ceviz fidanı çeşitlerinden bazıları , şebin cevizi, Bilecik cevizi, Maraş 18 cevizi,Yalova cevizi çeşitleri, kaplan 86 cevizi, yavuz cevizi, chandler cevizi, franqueta cevizi, fernor cevizi, pedro cevizi, fernette cevizi, ceviz çeşitleridir.